Po razglasitvi rezultatov glasovanja, ki je dosedanjemu predsedniku stranke potrdilo nov, že deseti mandat na čelu SDS, je Janez Janša stopil na oder. Med drugim je povedal, da je SDS edina stranka, ki ima dovolj znanja in izkušenj, da lahko Slovenijo popelje na novo pot. Bodočim koalicijskim partnerjem je postavil dva pogoja, sledile pa so tudi nekatere čestitke iz drugih strank, med drugim iz vladne Levice, ki jo je v govoru nekajkrat omenil.
Ponovno izvoljeni predsednik SDS Janez Janša se je zbranim najprej zahvalil za zaupanje, družini pa za razumevanje. Napovedal je, da jih po kongresu čaka resno delo. "Še posebej v naslednjih tednih in mesecih pred parlamentarnimi volitvami," je poudaril in predstavil trenutno stanje v državi.
Povedal je, da je letos Slovenija v prvem tromesečju kljub visoki zaposlenosti zabeležila največji padec bruto domačega proizvoda oziroma gospodarske rasti v Evropski uniji in evroobmočju.
Ocenil je, da bodo zaradi dodatnih davčnih obremenitev trenutne vlade plače in pokojnine bistveno manjše, računi v trgovinah in na položnicah pa višji, kot bi morali biti. "Napovedujejo celo novo obdavčitev vseh, ki ste garali in se odpovedovali marsičemu, da ste lahko vlagali v lastna stanovanja in hiše. Pa povišanje RTV davka," je naštel.

"In še veliko tega, kar peljejo v napačno smer, bi lahko naštevali, ampak danes problemov ne bomo zgolj naštevali, danes je dan za analizo vzrokov - zakaj smo, kjer smo in dan, ko Slovenska demokratska stranka ponudi rešitve," je povedal in dodal, da je SDS edina stranka v Sloveniji, ki ima na voljo dovolj znanja, izkušenj in kadrovskega potenciala, da lahko Slovenijo popelje na novo pot.
Strokovni svet SDS je v dveh letih intenzivnega dela dokončal vladni program za naslednji mandat. Podrobneje bo predstavljen, ko bodo razpisane parlamentarne volitve. Bistvo tega programa je boj za blaginjo slovenskega človeka, je pojasnil.
"Potrebujemo ustavno večino razuma"
Janša je poudaril, da bo SDS do volitev gradila zgolj koalicijo z volilci, saj da je čas, da "ukradeno državo Slovencem priborimo nazaj".
"O političnih povezavah z drugimi strankami se bomo pogovarjali po zmagi na volitvah, kajti potrebujemo ustavno večino razuma," je povedal in dodal, da SDS vnaprej ne izključuje nikogar.
"Postavljamo pa bodočim koalicijskim partnerjem dva temeljna pogoja: Dosledno spoštovanje slovenske ustave ter zavez iz resolucije Evropskega parlamenta o obsodbi vseh totalitarnih režimov," je bil odločen.
Zatrdil je, da SDS ne bo nikoli več oblikovala koalicij brez jasne in trdne programske večine oziroma brez možnosti za oblikovanje in uresničevanje ključnih razvojnih politik. Kot pravi, bodo "pač počakali na čas, ko bo to možno". "SDS je trdna, močna in trdoživa stranka, zgrajena za ves čas delovanja slovenske države. Ta pa je projekt stoletij in zato trajen," je povedal.
"Naslednje volitve bodo v vsakem primeru prej kot v enem letu"
Naštel je vse politične poteze levice, ki so po oceni SDS državo vodile v napačno smer. "Leva politika je pozornost od ponavljajoče se lastne nesposobnosti prikrivala s produkcijo t. i. novih obrazov. A vsak nov obraz je bil za blaginjo Slovenije nov poraz. V času vladavine novih obrazov so nas prehitele celo nekatere države EU, ki so bile še leta 2008 daleč za nami," je povedal.

Omenil je tudi zadnji referendum, ki je bil po mnenju SDS referendum o privilegijih za peščico prvorazrednih. "Albert Einstein je dejal: Kadar kultura izgubi svojo dušo, je le še vprašanje časa, preden propade. Z referendumom smo se Slovenci uprli temu razkroju. Hvala vam za levji delež naporov, s katerimi ste ljudem odpirali oči," je nagovoril množico, ki ga je nagradila z bučnim aplavzom.
"Ko govorimo o vzrokih za sedanje stanje: tri desetletja in pol boja za demokratično Slovenijo so nas naučila, da je slovenska tranzicijska levica kombinacija nesposobnosti in nenasitnosti, ki se sama nikoli ne konča. Zato jo je treba ustaviti," je poudaril in dodal, da ta priložnost nezadržno prihaja in da bodo naslednje volitve "v vsakem primeru prej kot v enem letu". "Verjetno bistveno prej, ker se aktualna oblast trenutno ukvarja predvsem s tem, kako lastnim lažem podaljšati noge," je dodal.
Janša je po zaključku kongresa stranke poudaril, da na naslednjih parlamentarnih volitvah "potrebujemo samo dobro volilno udeležbo, močan rezultat SDS in koalicija se bo potem sestavila sama po sebi. Ocenil je, da je stranka že lani naredila velik korak z "zmagovitim rezultatom na volitvah v Evropski parlament", to pa so letos nadgradili še "s sijajnim rezultatom" na nedavnem referendumu.
Tako si ne delajo skrbi s tem, kdo vse bo prišel v parlament, pač pa je to stvar drugih strank in volivcev, ki so doslej že lahko videli razliko, kdo dela za lastne koristi in kdo za dobro Slovenije, je dejal Janša.
Za nov mandat čestitali tudi v Levici
Janši so za nov, že deseti mandat na čelu SDS, čestitali v nekaterih parlamentarnih strankah. Njihovih predstavnikov sicer v SDS niso vabili na kongres. Predsednik NSi Matej Tonin je na omrežju X zapisal: "Čestitke za preteklo 32-letno vodenje SDS in nov mandat na čelu stranke."
Na istem družbenem omrežju se je oglasila tudi koalicijska Levica, ki jo vodi koordinatorica Asta Vrečko. "Čestitke gospodu Janši za ponovno izvolitev. Če bo kdo rešil bojda ugrabljeno in nedemokratično Slovenijo, je to strankarski poglavar z neprekinjeno 32-letno vladavino in 98-odstotnim volilnim rezultatom brez protikandidatov."
Zver: S SD bi morda lahko sodelovali
Milan Zver, evropski poslanec SDS/EPP, je 13. kongres SDS označil za nekaj posebnega, govor Janše pa da je bil drugačen tudi v strateškem smislu, saj koalicija z volilci pomeni, da bodo najprej poskušali doseči dober volilni rezultat, da bodo imeli dovolj trdno politično moč, šele nato bodo iskali koalicijske partnerje. Ob tem se po njegovi oceni ne odpovedujejo velikim koalicijam, "če najdemo neko skupno podlago v programu".
Pri iskanju ustavne večine bo treba seči čez politični pol, ki bi jo po oceni Zvera lahko našli tudi pri SD. "Bilo bi idealno, če bi lahko sami dosegli dovolj glasov, a to ni realno pričakovanje. Vsaka vlada skuša ustavno večino doseči tudi v sodelovanju z drugimi partnerji," je dodal.
Glede obrambne politike je Zver dejal, da se slovenska javnost vedno bolj zaveda, da je varnost pomembna prioriteta, zato so v program SDS, ki ga bo danes potrjeval kongres, zapisali, da bodo znova predlagali uvedbo nabornega sistema. Okrepiti pa je po njegovem mnenju treba tudi nacionalno rezervo, brez dviga obrambnih izdatkov na "bistveno več kot dva odstotka" pa ne bo šlo.
Godec: Dobrega direktorja, dobrega predsednika, se ne menja
"Seveda, da ni bilo presenečenje," je o Janševi izvolitvi povedala vodja poslanske skupine SDS in podpredsednica stranke Jelka Godec in dodala, da se dobrega direktorja, dobrega predsednika, ne menja. "Njegov nagovor je bil zelo dober, zelo sporočilen. Torej koalicija z volilci z ustavno večino razuma. V poslanski skupini SDS se tega že nekaj časa držimo in bomo v nadaljevanju na tem delali še bolj. Gremo na teren in to je tisto, kar je zdaj pomembno," je poudarila.
Na vprašanje o tem, s kom bi lahko na prihajajočih volitvah iskali partnerstva, je povedala, da je Janša jasno povedal, da so njihovi partnerji volilci in da se bo koalicija delala po zmagi na volitvah. "Sodelovali bi lahko s tistimi, ki bodo imeli prav tako koalicijo z volilci in ki bodo omenjena dva pogoja neizpodbitno izpolnili," je dejala.
Povedala je še, da ko greš na volitve, greš zato, da zmagaš in volilce pozvala, naj opravijo svojo dolžnost in volijo za stranko SDS. "Če želiš Slovenijo suvereno voditi oziroma izpolniti svoj program, moraš imeti visoko zastavljene cilje in ko imaš visoko zastavljene cilje, lahko suvereno zmagaš," je še povedala.
Breznik: Potrebujemo partnerje, ki jih zanima razvoj Slovenije
Franc Breznik, poslanec SDS, je povedal, da je bila izvolitev Janše pričakovana. "Ni presenečenje. Treba je tudi povedati, da so volitve za predsednika tajne, kar je še dodatek k tej demokratičnosti izvolitve predsednika SDS," je pojasnil.
Z dvema pogojema, ki jih je Janša napovedal prihodnjim koalicijskim partnericam, se Breznik strinja. "Kot predsedujoči odbora za zadeve EU lahko povem, da gre za dva temelja Evropske unije. To je naš pogoj za sklepanje bodočih koalicij. Naslednji pogoj je delavnost. Če gledamo vlado, ki je naredila celo vrsto reprogramov, lahko sedaj ugotavljamo, da te kondicije nimajo, da niso v formi, da bi to izpeljali, in to je ključni problem. Potrebujemo partnerje, ki jih zanimajo razvoj in prihodnost Slovenije ter blaginja vsakega državljana in državljanke", je dejal.
Na vprašanje, s katerimi strankami na podlagi povedanega ne bi sodelovali, je ocenil, da v določenih strankah prihaja do novih vodstev. "Jaz verjamem tudi, da bodo nekatere stranke razčistile napake iz preteklosti in da ugotavljajo, da je politika novih obrazov, kjer je tranzicijska levica znova in znova postavljala stare programe z novimi 'frontmani', popolnoma zavožena," je povedal in dodal še, da če bomo tako nadaljevali, bo življenje Slovenk in Slovencev slabo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje