
Podnebne spremembe po besedah kmetijske ministrice Mateje Čalušić niso več oddaljena grožnja, temveč vsakodnevna realnost kmetov tako v Evropi kot v Afriki. Kot je poudarila na kmetijski ministrski konferenci Afriške unije in EU v Rimu, se razmere med regijami razlikujejo, a so tveganja skupna, zato morajo rešitve temeljiti na sodelovanju.
Oglaševanje
Ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić je na konferenci, ki je potekala v prostorih Organizacije ZN za hrano in kmetijstvo, predsedovala tematski seji, posvečeni trajnostnim praksam in krepitvi odpornosti kmetijstva na podnebne spremembe, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Poudarila je, da so podnebne spremembe vsakodnevna realnost kmetov, ki se vse pogosteje soočajo s sušami, poplavami, degradacijo tal in širjenjem bolezni ter škodljivcev. "Čeprav se razmere med regijami razlikujejo, so tveganja skupna, zato morajo rešitve temeljiti na sodelovanju, izmenjavi znanja in skupnem ukrepanju," so jo povzeli na ministrstvu.
Oglaševanje
"Kmetje že danes najbolj neposredno občutijo posledice podnebnih sprememb. Če jim zagotovimo ustrezna orodja, znanje in podporo, lahko postanejo ključni nosilci trajnostnih rešitev," je še poudarila Čalušić.
V razpravi so poudarili ključno vlogo sodelovanja med kmeti, oblikovalci politik, znanstvenoraziskovalnimi ustanovami in civilno družbo pri oblikovanju odpornih in trajnostnih prehranskih sistemov.
Udeleženci so predstavili številne primere dobrih praks, med drugim uporabo preciznega kmetijstva, zmanjševanje rabe pesticidov, širitev ekološkega kmetovanja ter vlaganja v digitalna orodja.
Oglaševanje
Čalušić je izpostavila prizadevanja Slovenije za prehod v trajnostno naravnano kmetijstvo. Posebno pozornost je namenila tudi zavzemanju za zmanjšanje izgub in zavržkov hrane ter za bolj učinkovito rabo naravnih virov kot pomembnemu prispevku k uresničevanju ciljev Agende 2030.
Konferenco so sklenili s skupno manifestacijo za misijo za tla, ki sta jo podpisala evropski in afriški komisar za kmetijstvo. S tem sta se afriška in evropska unija zavezali k okrepitvi sodelovanja na področju trajnostnega upravljanja s tlemi ter dolgoročni prehranski in okoljski varnosti, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje