Oglaševanje

Nepričakovana težava naše bralke: hladila se je s klimo in poškodovala oko

oči vnete
Foto: Profimedia

Poleti so naše oči bolj na udaru, saj jim lahko škodijo sladka in slana voda, pa tudi klimatizirani prostori. Še posebej previdni morajo biti tisti, ki nosijo kontaktne leče, opozarja oftalmologinja.

Oglaševanje

Težave z očmi so poleti lahko pogostejše. Tveganje lahko pomenijo kopanje v morju, sladki vodi in bazenih, sonce in klimatizirani prostori. Še posebej previdni morajo biti tisti, ki nosijo kontaktne leče.

Da se težave z očmi v poletnem času lahko pojavijo nenadoma, kaže zgodba naše bralke, ki nosi kontaktne leče. Po prihodu v stanovanje, v katerem je bila prižgana klimatska naprava, so jo leče začele motiti, zato jih je vzela iz oči. Kljub temu je levo oko postajalo vedno bolj rdeče, težko je gledala, ni pomagalo niti, če je oko zaprla.

Oglaševanje

Ko je posumila, da klima poslabšuje stanje, jo je ugasnila, toda stanje se ni izboljšalo. V lekarni so ji svetovali kapljice za vlaženje oči in ji pojasnili, da so vnetja lahko povezana s klimatskimi napravami.

Klima namreč poleg hlajenja tudi izsušuje prostor, kar lahko vpliva na oči. Težave so pogoste predvsem pri ljudeh, ki nosijo leče. "Ne bi verjeli, koliko imamo takih primerov v poletnem času," ji je dejala farmacevtka. Vse skupaj se je potrdilo, ko je obiskala zdravnico: praskica, ki jo je na očesu naredila leča, je v kombinaciji z izsušenim zrakom zaradi klime naredila idealno okolje za vnetje.

kontaktne leče vstavljanje
kontaktne leče

Oftalmologinja: pomembna je tudi skrb za veke

Da je klima eno od poletnih tveganj za oči, opozarja specialistka oftalmologije, dr. Petra Schollmayer.

Oglaševanje

Klima namreč prostore ne le hladi, ampak jih tudi izsušuje. "Suh zrak prizadene predvsem ljudi, ki imajo že v osnovi bolj suhe oči. Teh pa je ogromno, po ocenah med 5 in 35 odstotki," pravi dr. Schollmayer in dodaja, da so te težave pogostejše pri ženskah in starejših. "Pri klimi je problematičen ne le suh zrak, ampak tudi gibanje zraka, ki – podobno kot veter – suši očesno površino," opisuje zdravnica.

Če klime ne moremo izklopiti ali prostora zapustiti, je najpomembnejše, da skušamo povišati vlažnost prostorov. "To je mogoče z razvlažilniki, a pri teh je zelo pomembno, da jih redno čistimo. Zrak lahko navlažimo tudi s sušenjem perila v prostoru," svetuje.

Petra Schollmayer
Specialistka oftalmologije dr. Petra Schollmayer. | Foto: Osebni arhiv

Da ne bo težav z očmi ali če se te pojavijo, oftalmologinja priporoča dva ukrepa. Prvi je vlaženje površine oči z umetnimi solzami, ki jih dobimo v lekarni. Pomembno je, da izberemo take brez konzervansov, z njimi si oči vlažimo po potrebi večkrat na dan, vsakič po eno kapljico.

Oglaševanje

Drugi ukrep pa je skrb za veke, saj so v njihovih robovih žleze, ki izločajo maščobe, te pa omejujejo izhlapevanje solz. "Zjutraj je dovolj, da si umijemo obraz samo s toplo vodo, pri čemer imejmo oči zaprte. Zvečer pa priporočamo čiščenje s čistilnimi krpicami, s katerimi si tudi pomasiramo veke in spodbudimo izločanje maščob," svetuje Schollmayer in dodaja, da to priporoča tako moškim kot ženskam, tudi če ne uporabljajo ličil.

Kako ravnati, če nosimo kontaktne leče?

Še posebej pozorni morajo biti tisti, ki nosijo kontaktne leče. "Če nekdo slabše prenaša kontaktne leče, se zelo poveča možnost infekta roženice, ki lahko celo trajno poslabša vid," opozarja oftalmologinja. Poleg umetnih solz svetuje skrbno čiščenje leč po navodilih proizvajalca, sicer pa oftalmologi priporočajo enodnevne leče, ki jih po uporabi zavržemo.

Oglaševanje

Ob kakršnihkoli težavah, kot so rdeče in suhe oči, občutek tujka v očesu, srbenje, pekoč občutek ali moten vid, moramo leče takoj odstraniti. "Če eno oko postane rdeče ali začne boleti, je to znak za alarm in moramo še isti dan k okulistu," opozarja.

Če nosite kontaktne leče, te ne smejo priti v stik z vodo. "Niti prhati se ne bi smeli z lečami, prav tako jih vzamemo iz oči pred plavanjem v sladki ali morski vodi. V morju je sicer tveganje manjše, a kljub temu pomembno," pravi Schollmayer.

oči, utrujenost, suhe oči, utrujene oči
PROFIMEDIA

Možnost okužbe

V vodi obstaja tudi nevarnost okužbe, ki je večja pri tistih, ki nosijo leče.

Oglaševanje

Vsako leto oftalmologi obravnavajo več primerov okužbe s parazitom akantamebo, ki je trdovratna in lahko zdravljenje traja celo več let. "Mnogokrat povzroči trajne težave z vidom," opozarja zdravnica. Amebe se pogosteje razmnožijo v sladki vodi poleti, so prisotne tudi v vodovodu.

Še pogostejša in nevarnejša pa je okužba z agresivno bakterijo Pseudomonas aeruginosa, ki je povezana s slabo higieno in nošenjem leč. Okužba lahko v nekaj dneh okvari roženico, opozarja Schollmayer. Ob težavah moramo zato čim prej k zdravniku.

Ali lahko med plavanjem pod gladino gledamo? "Ne, nikakor, niti v morju," pravi zdravnica in priporoča uporabo plavalnih očal.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »