Gibanje Svoboda: "Nismo dobili zaušnice, ker v tej igri nismo sodelovali"

V stranki Gibanje Svoboda, ki je pozivala k bojkotu referenduma, so prepričani, da zavrnitev zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki je uspela stranki SDS, ni zaušnica vladajoči stranki, ker v tej "igri" niso sodelovali. Izid vidijo kot uspešen poziv k bojkotu referenduma. Predsednika vlade in prvaka stranke Roberta Goloba nocoj v štabu Gibanja Svoboda ni bilo. V svojem prvem odzivu na referendumsko zmago SDS pa je poudaril, da je proti zakonu glasovala manj kot četrtina vseh volivcev. In kako ob zmagi SDS na referendumu v Svobodi ocenjujejo svoje možnosti na bližajočih še državnozborskih volitvah?

"11. maj je dan, ko smo se za sedem milijonov evrov davkoplačevalskega denarja preštevali, ampak preštevala se je v bistvu desnica," je v prvi izjavi, potem ko je postalo jasno, da je stranki SDS uspelo na volišča pripeljati dovolj ljudi za padec zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, dejala poslanka Svobode Sara Žibrat.

Kot je povedala, v stranki izid vidijo kot uspešen poziv k bojkotu. "Večina, kar 75 odstotkov ljudi, je spregledala to igro in podprla vlado na način, da je ostala doma in ni bila del ideološkega kulturnega boja na plečih slovenske kulture," je poudarila Žibrat.

"Upamo, da bo ta rezultat umiril stranko SDS"

"V kakšni državi želimo živeti, bomo odločali šele na volitvah. Srčno upamo, da bo ta rezultat tudi umiril stranko SDS in da ne bomo imeli podobnih referendumov v nadaljevanju mandata," je poudarila.

Na vprašanje, ali izid razumejo kot zaušnico vladajoči stranki in vladi, kar poudarja SDS, pa je Žibrat odgovorila, da je ne, saj v tej "igri niso sodelovali".

"Odločali smo o eni strokovni zadevi, kolateralna žrtev pa bodo kulturniki. Za večino državljanov se od danes nič ne spreminja," je bila jasna.

"Žal smo morali zapraviti javni denar, da so se na desnici prešteli," je zaključila.

Prihajajo volitve ...

Na vprašanje, ali jih izid referenduma skrbi ob bližajočih se državnozborskih volitvah, je Sara Žibrat odgovorila, da ne. Kot je dejala, so dobili dovolj odzivov s terena o volilcih, ki so bojkotirali referendum, kar vidijo kot signal, da ima stranka na terenu "močno podporo".

"Ko bo šlo zares, mislim, da se bodo državljani spomnili te kampanje ter jo razumeli kot poziv, da je treba iti na volitve, saj si ne želimo, da nam vlada nekdo, ki manipulira tudi z lastno volilno bazo," je še dejala Žibrat.

Predsednika stranke in vlade Roberta Goloba nocoj v štabu Gibanja Svoboda ni bilo. V svojem prvem odzivu na referendumsko zmago SDS, ki ga je vlada objavila na družbenem omrežju X, pa je prvak Svobode poudaril, da je proti zakonu glasovala manj kot četrtina vseh volivcev. "Tri četrtine volilnih upravičencev pa se ni odzvalo na klic desnice," je dodal premier Golob.

Premik: Ne pričakujem ničesar

Poslanec Svobode Dean Premik pa je dejal: "Ves dan smo na družbenih omrežjih gledali, kako so predlagatelji privržence pozivali, naj na volišča pripeljejo čim več prijateljev, znancev in sorodnikov, da bi dosegli kvorum."

Ob tem je poudaril, da ne glede na izid referenduma dodatki za zaslužne umetnike ostanejo, razlika bo le v tem, ali se bodo izplačevali po starem ali novem zakonu. "Novi zakon ima seveda bistveno večjo transparentnost," je poudaril ter dodal, da se pokojninska blagajna ne v enem ne v drugem primeru ne obremenjuje.

"Ne pričakujem ničesar, ker že ves čas poudarjamo, da se bodo dodatki izplačevali po novem ali starem zakonu iz leta 1974, kakršenkoli bo rezultat na tem referendumu," je poslanec še dejal v odzivu na prve rezultate, ki so kazali, da bo zakon o dodatkih k pokojninam za zaslužne umetnike zavrnjen.

sara žibrat
Foto: Borut Živulović/BOBO

"Večina državljanov spregledala grdo politično igro SDS"

"Tokrat je bil bojkot glas za transparenten zakon in jasno sporočilo stranki SDS, da ne sme tako grdo zlorabljati instituta referenduma in zaupanja državljanov," je še dejala Sara Žibrat.

"S svojo volilno bazo smo se izjemno dobro povezali, ljudje so nas podprli pri bojkotu, saj se jim je zdel smiseln odziv v tem primeru," je komentirala izjavo predsednika SD Matjaža Hana. Ta je delal, da bodo tisti, ki so sedaj pozivali k bojkotu, v prihodnje imeli več težav pri nagovarjanju volilcev k udeležbi.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »