Oglaševanje

Smo sredi enega najdaljših vročinskih valov v zgodovini meritev? Pojasnjuje klimatolog

author
M. O.
28. jun 2025. 17:00
Suša na jezeru Vogršček
Foto: BOBO

Z vremenskimi ekstremi je letos postregel že prvi poletni mesec, ki se počasi izteka. Prinesel nam je prvi vročinski val s številnimi rekordi, Arsov klimatolog pa ga je primerjal z najdaljšimi vročinskimi valovi, ki smo jih v Sloveniji imeli v preteklosti. Na kratko – ne piše se nam nič dobrega.

Oglaševanje

V Sloveniji smo sredi vročinskega vala, ki se je v večini nižinskih krajev v notranjosti začel okoli 23. junija.

Minuli četrtek je poleg absolutnega slovenskega rekorda za junij (38,4 stopinje Celzija v Dobličah pri Črnomlju) prinesel tudi rekordne junijske temperature na številnih merilnih mestih.

Oglaševanje

Nočni prehod nevihtnega pasu je sicer v petek vročinski val ponekod prekinil, a se bo vročina po napovedih agencije za okolje (Arso) povsod spet stopnjevala in vztrajala vsaj do prihodnjega konca tedna. Najvišje temperature bodo znova presegle 35 stopinj Celzija.

Temperatura, Ljubljana, junij 2025
Vir: Arso

Zgoraj je graf za dnevno povprečno temperaturo v Ljubljani v zadnjih 30 dneh, ki je kar za 3,5 stopinje Celzija višja od povprečja in je znašala 23,2 stopinje Celzija.

Obdobje vključuje še zadnje tri dni maja, se pa po poteku zelene črte vidi, da je bil v prestolnici junija samo en dan s temperaturo pod povprečjem 1991-2020. To je bil 9. junij. Vročinski val pa se je v Ljubljani uradno začel 22. junija in ga včerajšnja osvežitev ni prekinila.

Oglaševanje

Vertačnik: Vročinski val bo trajal vsaj 11 dni

Konkretnejše pošiljke padavin vsaj do naslednjega konca tedna ne bo, razen nekaj neviht v gorskih predelih, zato se povsod drugod po Sloveniji že v kratkem spet obeta stanje izjemne suše.

Trenutno so sicer razmere najslabše na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico.

Arsov klimatolog Gregor Vertačnik je na naše zaprosilo zbral nekaj podatkov o dolžini vročinskih valov v Sloveniji in ocenil, ali bo tokratni med najdaljšimi v zgodovini meritev.

Oglaševanje

Glede na trenutne napovedi bo vročinski val (kjer ni bil prekinjen) v večjem delu Slovenije trajal vsaj 11 dni. "To je pa že vrednost, ki sodi med tiste najdaljše vročinske valove, ki smo jih imeli po nižinah v notranjosti Slovenije. Za večino merilnih mest je rekordna dolžina od 10 do 14 dni," je povedal Vertačnik.

Zadnje Arsove napovedi sicer kažejo, da bi lahko osvežitev in s tem prekinitev vročinskega vala v večjem delu Slovenije prišla prihodnji konec tedna.

Najdaljši vročinski valovi po posameznih krajih:

  • Ljubljana, druga polovica junija 2021: 14 dni
  • Novo mesto, julij 2024: 13 dni
  • Murska Sobota, julij 2024: 14 dni
  • Koper, julij in avgust 2022: 29 dni

Vertačnik kot poseben ekstrem omeni zloglasno leto 2003, ko je bil velik del Evrope poleti v primežu rekordne vročine in je skupno umrlo več kot 70.000 ljudi.

Oglaševanje

Takrat v Kopru, ki je naša najtoplejša postaja, ni dosti manjkalo, pa bi zabeležili vročinski val, ki bi trajal 45 dni, torej kar polovico meteorološkega poletja. Vročinski val, ki se je začel že 10. julija in neprekinjeno vztrajal do 30. julija, je bil nato prekinjen le za en dan. 1. avgusta se je namreč uradno že začel nov vročinski val, ki je potem trajal vse do 24. avgusta 2003.

Koper, vročinski val
Koper je tudi v letošnjem juniju že globoko v vročinskem valu | Foto: Zdravko Primožič/F.A.Bobo

Zaradi podnebnih sprememb bi tako po besedah Vertačnika zdaj v Kopru lahko imeli tudi že vročinske valove, ki bi bili daljši od 40 dni.

Definicija vročinskega vala v Sloveniji

  • Primorska: povprečna dnevna temperatura vsaj tri dni zapored nad 25 stopinj Celzija
  • Nižine v notranjosti: povprečna dnevna temperatura vsaj tri dni zapored nad 24 stopinj Celzija
  • Višje lege v notranjosti: povprečna dnevna temperatura vsaj tri dni zapored nad 22 stopinj Celzija

Oglaševanje

Povsem druga zgodba so kraji, ki so na višji nadmorski višini, denimo Rateče in Babno Polje. Tam so vročinski valovi vedno kratki in zelo redko trajajo več kot pet dni.

So pa vročinski valovi v zadnjih letih pri nas precej pogostejši in daljši, kot so bili nekoč. Občutek torej ne vara. Poletja v Sloveniji so se namreč v zadnjih 50 letih v povprečju segrela kar za približno tri stopinje Celzija, kar pomeni tudi številčnejše in močnejše vročinske valove, še pojasnjuje Arsov klimatolog Gregor Vertačnik.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »