Srečanje Goloba in humanitarcev: bodo morali trgovci razdeliti še uporabno hrano?

Premier Golob vidi vlogo socialnih in humanitarnih organizacij kot neprecenljivo.
Vloga socialnih in humanitarnih organizacij, ki tkejo socialno mrežo za vsakega posameznika s potrebo po pomoči, je neprecenljiva, je po današnjem srečanju s predstavniki teh organizacij dejal predsednik vlade Robert Golob. Vlada bo preučila njihove predloge, odgovore pa bo podala na naslednjem srečanju, je napovedal.
Golob se je danes zahvalil predstavnikom socialnih in humanitarnih organizacij za pomembno vlogo, ki jo opravljajo. Hkrati jih je pozval, da bi zavezništvo gradili in krepili tudi v prihodnje. Vesel je predlogov, ki so jih podali in s katerimi bodo lahko vlada na eni strani in socialne in humanitarne organizacije na drugi skupaj pripomogle k boljšemu življenju ljudi.
Po njegovih besedah so se dogovorili, da bo vlada na naslednjem srečanju predvidoma čez nekaj mesecev že predstavila svoj odziv. "Veselim se tega partnerstva, ker vem, da bo ne le poskrbljeno za tiste s potrebo po pomoči, ampak da bo celotna družba bolje delovala," je zagotovil. "V družbi, ki deluje, pa je življenje za vse nas toliko lepše," je sklenil svoj nagovor.
V Rdečem križu Slovenije (RKS) so po besedah predsednice Ane Žerjal podali pobudo za zvišanje zagotovljene pokojnine, da bi bilo prejemnikov socialne pomoči manj. V organizaciji zdaj s hrano, higienskimi in učnimi pripomočki ter oblačili pomagajo približno 100.000 prejemnikom socialne pomoči.
Organizacije pri razdeljevanju hrane potrebujejo pomoč
Drugi predlog, ki so ga podali, pa se nanaša na predlog zakona o donirani hrani. V skladu z njim bodo morale trgovske verige razdeliti še uporabno hrano. RKS se s tem že ukvarja, a ker bo šlo za precej večji obseg razdeljevanja hrane, naj se po njihovem predlogu viri financiranja sistemsko uredijo.
V mreži Slovenske karitas sodelujejo z 80 trgovskimi centri in letno razdelijo več kot 500 ton donirane hrane, pri čemer imajo veliko stroškov, je izpostavila predstavnica te organizacije Mojca Kepic. Pri tem po njenih besedah potrebujejo pomoč.
Prav tako so svoje predloge podali v Zvezi prijateljev mladine Slovenije. Vlada naj tako po besedah generalne sekretarke zveze Brede Krašna razmisli, kako bi lahko hitro pomagali enostarševskim družinam, ki se v zadnjih letih največkrat obračajo na zvezo po pomoč. Poleg tega želijo pomagati družinam pod socialnim robom tako, da bi dijakom iz teh družin sofinancirali bivanje v dijaških domovih.
V okviru tretjega predloga je pozvala k razmisleku države skupaj z deležniki o tem, ali socialni prejemki res dosežejo tiste z največjo potrebo po njih. Nenazadnje zaradi ugotovitev o težavah mladih z duševnim zdravjem v zvezi pozivajo k pomoči na tem področju.
V Inštitutu 8. marec so podali pobudo za brezplačne učne pripomočke, je povedala Nika Kovač z inštituta. Larisa Štoka iz društva Palčica Pomagalčica se je predsedniku vlade in državi zahvalila, ker znata prisluhniti. Direktor Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij Goran Forbici pa je izrazil zadovoljstvo, da se z vlado strinjajo v mnenju, da je socialna država temeljni steber družbe in države.
Predsednik vlade je želel na srečanju v nacionalnem tednu prostovoljstva, ki se je začel v ponedeljek, prisluhniti izkušnjam, znanju in glasovom tistih, ki so dnevno v stiku z ljudmi s potrebo po pomoči. Predstavniki socialnih in humanitarnih organizacij imajo po njegovem prepričanju dragocen vpogled v realnost številnih posameznikov in skupnosti, zato je njihov prispevek ključen pri krepitvi in nadgradnji socialne države.
Vlada je po navedbah premierjevega kabineta od začetka mandata sprejela vrsto ukrepov za boljši položaj najbolj ranljivih denimo z rednimi in izrednimi uskladitvami pokojnin, uvedbo zagotovljenih vdovskih pokojnin in novim izračunom osnov za delovne invalide. Prav tako v kabinetu izpostavljajo energetsko pomoč upokojencem in invalidom, draginjski dodatek in vlaganje v mrežo domov za starejše.
Poleg tega je vlada zamejila stroške dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, predvsem pa je sprejela ukrepe, s katerimi želi vsem državljankam in državljanom zagotoviti kakovostno in dostopno javno zdravstvo. Vlada ob tem pospešeno izvaja zakon o dolgotrajni oskrbi.
Na srečanje je premierjev kabinet tokrat povabil organizacije, ki imajo neposreden stik z ljudmi in vsakodnevno delujejo na terenu. Njihova izkušnja namreč pogosto ponudi dragocen vpogled v konkretne izzive in potrebe skupnosti. Ob tem poudarjajo, da kabinet in pristojna ministrstva v vseh fazah oblikovanja politik redno sodelujejo s krovnimi organizacijami in drugimi reprezentativnimi združenji glede na vsebino posamezne teme.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje