Svoboda razočarana nad Logarjem: To niso drugorazredni odbori in komisije

Ustanovni kongres stranke  Demokrati
Nepovezana poslanca Anže Logar in Eva Irgl (Foto: Borut Živulović/Bobo) | Anže Logar in Eva Irgl (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Kolegij predsednice državnega zbora je potrdil sklep, ki določa, katera mesta v parlamentarnih odborih in komisijah bodo zasedli člani poslanske skupine nepovezanih poslancev. Vodja njihove poslanske skupine Anže Logar je predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič prejšnji teden obvestil, da so sprejeli samo dve mesti v komisijah, ki jim jih je odstopila NSi. Ostalim poslanskim skupinam pa je ob tem očital, da so prelomile dogovor. Kot je znano, si je Logar želel mesto v parlamentarnem odboru za zunanjo politiko, vendar pa v Gibanju Svoboda na to niso pristali.

Kolegij predsednice državnega zbora je na današnji seji potrdil sklep, ki določa, katera mesta v delovnih telesih državnega zbora bodo pripadla članom poslanske skupine nepovezanih poslancev pod vodstvom Anžeta Logarja. Slednji je predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič prejšnji teden obvestil, da bodo sprejeli samo dve mesti, ki jim jih je odstopila NSi.
Podpredsedniško mesto v parlamentarni komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) bo zasedel poslanec Tine Novak, ki je k Logarjevim Demokratom prestopil iz Svobode, mesto v komisiji za nadzor javnih financ pa poslanka Eva Irgl. Zamenjavo na podpredsedniškem mestu v Knovsu morajo sicer poslanci potrditi še na eni od plenarnih sej. Do imenovanja novega podpredsednika Knovs bo to funkcijo opravljal poslanec NSi Jožef Horvat, ki je že doslej zasedal to mesto.

Logar je v dopisu Klakočar Zupančič izpostavil, da so v njegovi poslanski skupini sprejeli le dve mesti, ker so samo v NSi "v celotnem postopku dogovarjanja igrali v duhu fair playa". Preostalim poslanskim skupinam pa je očital, da so prelomile dogovor. Po odhodu treh poslancev iz SDS – poleg Logarja in Irgl jo je lani zapustil še Dejan Kaloh – ima namreč največja opozicijska stranka v parlamentarnih odborih in komisijah presežna mesta.

Novak: Če si premislijo, naša ponudba še vedno velja


Po Logarjevem mnenju bi bila najbolj logična rešitev, če bi jim SDS odstopila mesta v delovnih telesih, s katerih so bili razrešeni pred izstopom iz stranke Janeza Janše. Vendar pa v SDS Logarju niso bili pripravljeni odstopiti nobenih mest v odborih in komisijah. Nekdanji zunanji minister v prejšnji Janševi vladi je sicer kritičen tudi do preostalih poslanskih skupin, ki so po njegovih navedbah očitno imele "težave s predlaganjem mest v delovnih telesih".

V Svobodi so Logarjevi poslanski skupini ponudili mesta v komisiji za peticije, človekove pravice in enake možnosti, v komisiji za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter v odboru za zadeve EU, vendar pa jih slednji niso sprejeli. Namestnica vodje poslancev Svobode Tereza Novak je na današnji seji izrazila razočaranje, ker v Logarjevi poslanski skupini ocenjujejo, da so jim ponudili "drugorazredna delovna telesa".

1741212459-AI5_7360ko-1024x683.jpg
Namestnica vodje poslancev Gibanja Svoboda Tereza Novak (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO) | Tereza Novak: Žiga Živulović jr./BOBO



Po tej analogiji bi to pomenilo, da so drugorazredni tudi poslanci, ki sodelujejo v ponujenih delovnih telesih, je poudarila Novak in dodala, da jih preseneča predvsem takšen odnos do komisije za človekove pravice in enake možnosti, ki jo je v več preteklih mandatih vodila Irgl. Ob tem je izpostavila, da SDS nepovezanim poslancem ni želela odstopiti niti enega mesta. "Mi smo kljub vsemu ponudili štiri. Če si premislijo, naša ponudba še vedno velja," je dodala Novak.

Logar si je želel mesto v odboru za zunanjo politiko


Z mnenjem Tereze Novak se je strinjala tudi poslanka Levice Nataša Sukič, ki je vodila današnjo sejo kolegija. Kot je dejala Sukič, se ji zdi presenetljivo, da so pri Logarju zavrnili in za drugorazredno označili ponujeno mesto v odboru za zadeve EU. "Navsezadnje je bil vodja vaše poslanske skupine celo zunanji minister v prejšnji vladi," je poudarila Sukič. Ob tem je člane Logarjeve poslanske skupine prosila, da se v prihodnje vzdržijo tovrstnih "žaljivih kvalifikacij in diskreditacij državnega zbora.

Kot je znano, se je Logar z Gibanjem Svoboda dogovarjal tudi za mesto v odboru za zunanjo politiko. "Smo se pogovarjali o tem, je pa na koncu prevladal argument, da so trenutne zunanjepolitične razmere prepomembne, da bi kakršnokoli mesto tukaj dajali stran," je prejšnji četrtek dejal namestnik vodje poslanske skupine Svoboda Lenart Žavbi.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »