Vodna fontana v središču Ljubljane: namesto kovinske ograje zdaj betonske ovire (VIDEO)

Odstranjene kovinske ograje so odstrle pogled na novo vodno fontano na križišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice v Ljubljani. Fontana po besedah njenih avtorjev simbolizira pomen pitne vode in pretakanje življenja, odprta pa bo do oktobra, ko jo bodo pripravili na zimo.
Te dni so v središču Ljubljane – na križišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice – odstranili kovinsko ograjo in odstrli pogled na novo vodno skulpturo.
Namesto teh ograj pa vodno skulpturo zdaj ograjujejo betonske ovire, ki konstrukcijo še dodatno ločujejo od preostanka prostora. To je zmotilo nekatere mimoidoče.
Kljub izražanju pomena pitne vode, ki naj bi ga simbolizirala fontana, pa znak, ki so ga postavili prednjo, opozarja, da voda ni pitna.
Poleg tega skulptura v vročih dneh ne bo prostor za počitek in igro, saj se lahko površina močno razgreje, na kar prav tako svarijo na ljubljanski občini.
Ko že misliš, da Zokijeva pipa ne more vzeti več prostora … si ga vzame še malo. Očitno je bila ograja tam dva meseca zato, ker smo čakali na stebre (mislim, dopoldne res vsi vozijo po vsemu, tko da grožnja je legit) in znake. pic.twitter.com/9xSNImTw66
— Irena Sirena (@IrenaSirena) July 3, 2025
Bo pa konstrukcija v središču prestolnice ves čas pod videonadzorom.
Gre sicer za okoli 544 tisoč evrov vredno delo avtorjev Primoža Boršiča in Mojce Kocbek, Saše Vrabiča in Jana Filipca, ki ga je zgradilo podjetje KPL.
Skulptura je bila izbrana v okviru javnega natečaja za izbiro najprimernejše rešitve za ureditev vodne skulpture, s čimer je občina želela pridobiti "najprimernejšo likovno in arhitekturno rešitev vodne skulpture".
Izbrana skulptura je izstopala predvsem po svoji preprostosti in jasni simboliki pretakanja vode.

Fontana je zasnovana kot zaprti krog, s čimer simbolizira kroženje vode. Vodni element bo deloval v poletnem času, zaprl pa se bo jeseni, predvidoma konec oktobra, ko ga bodo pripravili na zimo.

Po opredelitvi njenih avtorjev bo fontana s svojo obliko in doživljanjem vode neposredno nagovarjala javnost, da je pitna voda vir življenja in zagotovilo njegove prihodnosti. Pomen krožnosti, iztekanja in padanja vode je marca letos pojasnil tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
Kot še pojasnjujejo na ljubljanski občini, vodna fontana nima zgolj estetske vrednosti, temveč bo pomembno vplivala na ohlajanje mesta.



Vsi mimoidoči sicer nad novim dodatkom v središču Ljubljane niso pretirano navdušeni. Čudi jih predvsem način odtekanja vode, češ da "voda ne sledi formi skulpture, temveč curlja navzdol", številne pa je zmotil tudi sam videz, saj da spominja na "tuš v središču Ljubljane". Kako se bo fontana vključila v utrip mesta, bo torej pokazal čas.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje