
Organizacija Zdravniki brez meja (MSF) je danes obsodila odločitev Izraela, da prekine dostavo humanitarne pomoči in oskrbo z električno energijo v Gazi. Izraelu je očitala, da uporablja humanitarno pomoč kot pogajalsko orodje, in ga pozvala h končanju blokade Gaze.
"Izraelske oblasti ponovno normalizirajo uporabo pomoči kot pogajalskega orodja" v pogajanjih o prekinitvi ognja s palestinskim gibanjem Hamas, je v izjavi dejala koordinatorka MSF za izredne razmere Myriam Laaroussi.
To je po mnenju Laaroussi nezaslišano. "Humanitarne pomoči nikoli ne bi smeli uporabljati kot pogajalsko sredstvo v vojni," je dodala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Izraelski minister za energijo Eli Koen je v nedeljo odredil ustavitev oskrbe Gaze z elektriko zaradi nesoglasij s Hamasom glede nadaljnjega izvajanja dogovora o prekinitvi ognja. S tem naj bi okrepil pritisk na palestinsko gibanje, da privoli v podaljšanje prve faze dogovora, kar pa Hamas zavrača.

Izrael je tudi odklopil edini električni vod do naprave za razsoljevanje vode, teden dni prej pa je ustavil dostavo humanitarne pomoči v Gazo, češ da je ta postala glaven vir Hamasovih prihodkov.
Organizacija MSF je potezo Izraela danes označila za kolektivno kaznovanje in zahtevala, da "konča to nehumano blokado palestinske enklave".
Spričo prekinitve dobave elektrike obratu za razsoljevanje vode v Han Junisu na jugu Gaze pa so opozorili, da bo ta odločitev postopoma resno vplivala na javno oskrbo z vodo za približno 2,4 milijona ljudi v Gazi, ki so že sicer ujeti v hudo humanitarno stisko.
Pred prekinitvijo dobav humanitarne pomoči v Gazo je v enklavo v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja, ki je začel veljati 19. januarja, v minulih tednih vstopilo na stotine tovornjakov z osnovnimi potrebščinami, od katerih so odvisni prebivalci opustošene Gaze, ki se zadnje dni sooča z novimi izraelskimi smrtonosnimi napadi.

Jemenski hutijevci napovedali nove napade na izraelske ladje
Jemenski hutijevci so napovedali nove napade na izraelske ladje, potem ko Izrael v roku, ki so ga postavili hutijevci, ni odpravil blokade dobav humanitarne pomoči v Gazo. Ta je v veljavi od začetka meseca, z njo pa želi Izrael prisiliti Hamas v spremembo pogojev premirja. Od palestinskega gibanja med drugim zahteva razorožitev.
Oblegana in opustošena enklava je nato po odločitvi izraelskih oblasti ostala še brez dobav elektrike. Izraelske sile izvajajo tudi posamične napade, v katerih je bilo po poročanju katarske televizije Al Džazira samo v torek ubitih osem ljudi.
Hutijevci so od začetka vojne v Gazi z napadi na ladje ohromili mednarodni promet ob obalah Jemna. Napade so začasno ustavili po nedavni sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja, ki pa je zdaj ponovno pod vprašajem.
Prva od treh faz prekinitve ognja, o kateri so predstavniki Izraela in Hamasa ob posredovanju Egipta, Katarja in ZDA dosegli dogovor sredi januarja, se je namreč iztekla 1. marca. Izraelska vlada želi, da bi Hamas privolil v podaljšanje prve faze do sredine aprila. Ob tem grozi z novimi napadi, če gibanje ne bo izpustilo novih talcev. Hamas podaljšanje prve faze zavrača in želi preiti na drugo.
Visoki predstavnik Hamasa Abdul Rahman Šadid je v torek po poročanju francoske tiskovne agencije AFP potrdil, da se je v Dohi začel nov krog pogajanj, za katerega Hamas upa, da bo privedel do napredka v implementaciji dogovora in odprave blokade. Izrael, ki je v Katar napotil svojo ekipo pogajalcev, novih pogovorov še ni komentiral.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje