Oglaševanje

Ruske "pravljice za bedake": trdijo, da so obnovili Mariupol, resnica je drugačna

author
K. Ka.
01. jul 2025. 05:10
Stanje v Mariupolu
FOTO: PROFIMEDIA/@mog_russEN/X

Medtem ko ruska televizija in proruski vplivneži objavljajo posnetke "bleščeče" obnovljenega Mariupola, prebivalci okupiranega mesta pravijo, da so to le "pravljice za bedake".

Oglaševanje

Ruske sile so po brutalnem obleganju in bombardiranju pred tremi leti zavzele Mariupol. To je bil eden ključnih trenutkov v prvih mesecih ruske invazije na Ukrajino. Ubitih je bilo na tisoče ljudi, Združeni narodi pa ocenjujejo, da je bilo poškodovanih ali uničenih 90 odstotkov stanovanjskih stavb.

Zdaj pa so se na družbenih omrežjih in ruski televiziji začeli pojavljati posnetki proruskih vplivnežev, ki prikazujejo sliko bleščečega mesta, češ da je bila poškodovana infrastruktura popravljena, življenje pa, da se je vrnilo v normalno stanje.

Oglaševanje

BBC je zdaj govoril z več prebivalci okupiranega mesta, ki trdijo, da so to, kar prikazujejo na ruski televiziji, "pravljice za bedake". Ukrajinec, ki so ga v britanskem mediju anonimizirali, saj se boji povračilnih ukrepov ruskih oblasti, je povedal, da je večina mesta še vedno v ruševinah.

Kot pravi, se na posnetkih pojavljajo le glavne ulice, kjer sicer so popravili fasade, vendar pa se že za vogalom skriva resnica - ruševine in praznina. "Številni še vedno živijo v na pol porušenih stanovanjih, katerih stene komaj stojijo," je povedal Ukrajinec.

Oglaševanje

"Kroži veliko laži"

Tudi 66-letna Olga Oniško, ki je konec lanskega leta pobegnila iz Mariupola in zdaj živi v ukrajinskem Ternopilu, pravi, da kroži veliko laži. Pravi, da ruske oblasti velike večine mesta niso obnovile in da na mestih, kjer so nekoč stale stavbe, zdaj samevajo praznine.

Ob tem je izpostavila, da so ruske oblasti ruševine odstranile s trupli vred. "Niso jih niti ločili, ampak skupaj z ruševinami naložili na tovornjake in odpeljali," je povedala za BBC.

"Voda je barve coca-cole"

BBC prav tako poroča, da se prebivalci soočajo s hudim pomanjkanjem vode. Prebivalci so povedali, da voda dan ali dva teče, nato pa je tri dni sploh ni. Nekdo je povedal, da je voda tako rumena, da jo je strašljivo piti tudi po prekuhavanju. Še nekdo pa je celo dodal, da je barve coca-cole.

Oglaševanje

Namestnik župana Mariupola v izgnanstvu Serhij Orlov je pojasnil, da je bil med napadi poškodovan kanal, ki je mesto oskrboval z vodo. Po njegovih besedah je cel ostal le en rezervoar, ki bi trenutno populacijo lahko z vodo oskrboval približno leto in pol. "Ker okupacija traja dlje, to pomeni, da sploh ni pitne vode. Voda, ki jo ljudje uporabljajo, ne izpolnjuje niti minimalnih standardov pitne vode," je povedal za britanski medij.

Ob tem so prebivalci povedali še, da pogosto prihaja do izpadov elektrike, da je hrana zelo draga in da jim primanjkuje zdravil.

"Otroke učijo, da so nekatere ukrajinske regije že del Rusije"

Najbolj pa prebivalce moti to, kar ukrajinske otroke učijo v šoli. Kot pravijo, njihove glave polnijo z lažnimi informacijami in propagando. "V šolskih učbenikih na primer navajajo, da so Doneška, Luganska, Harkovska, Zaporiška, Hersonska, Odeška, Krimska in celo Dnipropetrovska regija že del Rusije," je povedal Andri Kožušna, ki je po okupaciji še nekaj časa študiral v Mariupolu, zdaj pa je pobegnil v Dnipro.

Oglaševanje

Eden od prebivalcev je povedal, da učitelje ustrahujejo, če otrok ne želijo učiti spornih vsebin, pa so tudi odpuščeni.

Mariupol
Mariupol v času ruskih napadov. | Uničena bolnišnica v Mariupolu (PROFIMEDIA)

Nekateri Ukrajinci so del tajnega odpora

Nekateri Ukrajinci medtem še niso obupali. Vodijo tajni odbor proti Rusiji in ponoči po stenah škropijo ukrajinsko modro in rumeno barvo ter lepijo letake, na katerih piše "Osvobodite Mariupol" in "Mariupol je Ukrajina". S tem želijo ljudem pokazati, da upor še živi in da se niso vsi vdali v usodo.

Oglaševanje

Njihov glavni cilj je sicer zbiranje obveščevalnih podatkov za ukrajinsko vojsko. Kot še poroča BBC, skušajo občasno tudi sabotirati civilne ali vojaške operacije. Že vsaj dvakrat so denimo poškodovali železniško progo do Mariupola.

Andri je povedal, da je bil iz mesta prisiljen oditi, ko je ugotovil, da so ga razkrili. "Morda me je izdal sosed. Ko sem bil v trgovini, sem videl vojaka, ki je blagajniku pokazal mojo fotografijo in ga vprašal, ali me pozna," je povedal za BBC. Takrat je vedel, da mora zbežati.

Prebivalci so za BBC povedali še, da bi zamenjavo ukrajinskega ozemlja v zameno za sporazum z Rusijo razumeli kot izdajo. Poudarili so, da ne želijo "miru za vsako ceno", vse, kar si želijo, je osvoboditev.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »