Fajon: Slovenija preučuje možnost uvedbe sankcij proti Izraelu

author
STA
20. maj 2025. 08:45
>
16:05
Tanja Fajon
Palestinci bežijo iz Han Junisa | Foto: Borut Živulovič/F.A Bobo

Slovenija skupaj s Francijo in Irsko preučuje možnost uvedbe sankcij proti Izraelu, ki krepi napade na Gazo, je danes ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU povedala ministrica Tanja Fajon. Obenem je podprla izjavo Združenega kraljestva, Francije in Kanade, ki so Izraelu zagrozili s konkretnimi ukrepi.

"Jaz se pridružujem pozivu Francije, Kanade in drugih držav, ki zaostrujejo grožnje s sankcijami proti Izraelu, če se ne ustavi ta morija," je povedala ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je Slovenija že dlje časa v krogu majhne skupine držav, ki se zavzema za zaostrovanje sankcij proti Izraelu, tudi trgovinskih.

Kot je še spomnila, so v Sloveniji že pred časom začeli pregledovati, kakšne so možnosti za uvedbo sankcij na nacionalni ravni na področju trgovine, ki je sicer zelo omejena.

Po besedah ministrice so v stikih s Francijo, ki dela podobno, in z Irsko. Skupaj pregledujejo, kako bi lahko uvedli sankcije proti Izraelu, če EU tega ne bo sposobna enotno storiti, je pojasnila.

benjamin netanjahu
Foto: Marton Monus/REUTERS

Skupina 22 držav, vključno z Nemčijo, Francijo, Združenim kraljestvom, Kanado in Slovenijo, je v ponedeljek pozvala Izrael, naj v celoti odpravi blokado dobav pomoči v Gazo. Voditelji Francije, Združenega kraljestva in Kanade pa so v ločeni izjavi v nasprotnem zagrozili Izraelu s konkretnimi ukrepi. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je njihovo grožnjo označil za darilo palestinskemu gibanju Hamas.

Tovornjak s humanitarno pomočjo vstopa v Gazo
Tovornjak s humanitarno pomočjo vstopa v Gazo | Foto: REUTERS/Ronen Zvulun

Tri države grozijo Izraelu z ukrepi zaradi ofenzive in preprečevanja pomoči

Skupina 22 držav, med njimi tudi Slovenija, se je na Izrael obrnila s pozivom. Skupina držav, med katerimi so večinoma članice EU, je pozdravila ponedeljkovo delno obnovo dobave hrane v Gazo, a poudarila, da mora Izrael v celoti odpraviti blokado in omogočiti Združenim narodom humanitarne naloge.

Pogajanja o premirju v Gazi v Katarju so zastala zaradi temeljnih razhajanj med obema stranema, je danes povedal katarski premier Mohamed bin Abdulrahman Al Tani. Ena stran si namreč prizadeva za delni dogovor, druga pa za končanje vojne, je še pojasnil. "S kakršnimi koli predlogi nismo mogli premostiti tega," je dodal.

Palestinci v Gazi čakajo na hrano
Foto: PROFIMEDIA

"Humanitarna pomoč ne sme biti politizirana, palestinsko ozemlje pa ne sme biti zmanjšano ali podvrženo kakršnim koli demografskim spremembam," piše v izjavi. Podpis so prispevale tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas ter evropska komisarka za krizno upravljanje Hadja Lahbib in za Sredozemlje Dubravka Šuica.

Države so od palestinskega gibanja Hamas zahtevale, naj nemudoma izpusti vse izraelske talce in zagotovi nemoteno razdeljevanje pomoči. Po prepričanju podpisnic lahko mir in dolgotrajno stabilnost zagotovi zgolj premirje in delo v smeri rešitve dveh držav.

Izrael odobril dodatne prihode tovornjakov

Tiskovni predstavnik Urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha) Jens Laerke je popoldne sporočil, da so prejeli odobritev za vstop v Gazo za približno sto tovornjakov s humanitarno pomočjo. Kdaj bi lahko vstopili na območje Gaze, ni natančno vedel, je pa izrazil upanje, da bodo pošiljke s pomočjo pregledane in odobrene za vstop v enklavo še danes ali najkasneje do srede, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ko namreč izraelska vojska dovoli tovornjakom vstop v Gazo, jih prevzamejo ekipe ZN, ki nato poskrbijo za razdelitev pomoči na območju enklave.

Z zadnjo okrepitvijo vojaške kampanje v Gazi je Izrael po oceni al Tanija preložil priložnost za diplomatsko končanje vojne, kar je po njegovem prepričanju edini način, kako se bo končala. Pri tem je bil kritičen do napadov, ki bodo vodili še v dodatne smrtne žrtve tako med Palestinci kot talci.

Pri posrednih pogovorih med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, v katerih posredujejo ZDA, Egipt in Katar, že več mesecev niso dosegli napredka. Hamas vztraja pri dokončni prekinitvi spopadov, Izrael pa si želi prekinitev ognja, med katero bi izpustili talce, nato pa želi nadaljevati spopade.

Premierja Združenega kraljestva in Kanade, Keir Starmer in Mark Carney, ter predsednik Francije Emmanuel Macron, so medtem v ločeni izjavi izraelsko blokado Gaze in okrepljene napade označili za grozljive.

Če Izrael ne odpravi blokade in ustavi nove smrtonosne ofenzive, trojica svari s "konkretnimi ukrepi", ki pa jih niso opredelili. Izraelski voditelj Netanjahu je te grožnje označil kot "veliko nagrado" za Hamas in zavrnil zahteve za končanje vojne.

V novih izraelskih napadih na Gazo več deset mrtvih

Medtem je ponoči v novih izraelskih napadih na Gazo po navedbah palestinskih zdravstvenih oblasti umrlo najmanj 60 ljudi. Palestinska tiskovna agencija Wafa je poročala, da je bilo med drugim v mestu Deir al Balah ubitih 12 ljudi, o žrtvah so poročali tudi v mestu Han Junis in z območja v bližini mesta Gaza. Tam je bilo v napadu na poslopje šole, kamor so se zatekli begunci, ubitih osem ljudi.

Kot poroča AFP, je bilo 15 ljudi ubitih v bližini begunskega taborišča Nusejrat, o žrtvah napada so poročali tudi v begunskem taborišču Džabalija. Reševalci civilne zaščite so ponoči v bolnišnice prepeljale najmanj 44 mrtvih, večinoma žensk in otrok, je povedal tiskovni predstavnik agencije.

Izraelska agresija v Gazi je doslej terjala več kot 53.000 življenj.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »