Trump pripravil zasedo južnoafriškemu predsedniku: Nisem še videl česa takega

author author
N. K. , STA
21. maj 2025. 21:53

Ameriški predsednik Donald Trump je v Beli hiši znova poskrbel za ne prav toplo dobrodošlico, tokrat za južnoafriškega kolega Cyrila Ramaphoso. Njegovo vlado je namreč obtožil, da podpira pobijanje belopoltih kmetov.

Po zloglasnem srečanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovega ukrajinskega kolega Volodimirja Zelenskega konec februarja je Trump danes znova poskrbel za ne prav toplo dobrodošlico. Tokrat za južnoafriškega predsednika Cyrila Ramaphoso, ko je njegovo državo obtožil izvajanja genocida nad tamkajšnjimi belci, znanimi tudi kot Afrikanerji.

Trump je njegovo vlado obtožil podpiranja pobijanja belopoltih kmetov, ki so po besedah ameriškega predsednika v begu pred nasiljem preplavili ZDA in Avstralijo. Trump je sicer po nastopu drugega mandata ustavil prihod beguncev, vendar dela izjemo za bele Južnoafričane, ki so potomci večinoma nizozemskih naseljencev.

Donald Trump je kot dokaz Ramaphosi pred novinarji predvajal videoposnetek, v katerem nastopa južnoafriški opozicijski politik Julius Malema, ko poje pesem, v kateri poziva k ubijanju belopoltih kmetov.

Ameriški predsednik je nato predvajal še posnetek, za katerega je trdil, da prikazuje pokopališče belih kmetov. "Grozljiv prizor, še nikoli nisem videl česa takega," je dodal Trump.

donald trump v beli hiši
Foto: Kevin Lamarque/REUTERS

Južnoafriški predsednik, ki je bil vidno presenečen nad zasedo, je obtožbe zanikal, vendar priznal, da je nasilje v njegovi državi problem. Kot je pojasnil, ne gre za rasistično nasilje, usmerjeno le proti belcem, ampak prizadene tudi temnopolto večino države. Zaradi tega je prišel v ZDA, da zaprosi za ameriško tehnološko in drugo pomoč v boju proti kriminalu in nasilju.

"Ne, ne, ne, nikomur ne dovoljujemo odvzemanja zemlje," je še dejal Ramaphosa, ko je Trump vztrajal, da se to dogaja le belopoltim kmetom. Ramaphosa je zatrdil, da nimajo nobenega zakona, ki bi dovoljeval odvzem zemlje belopoltim kmetom, ampak imajo tako kot vse države, vključno z ZDA, zakone, ki omogočajo odkup zemlje za javno dobro.

Ameriški predsednik je Ramaphosi izročil še kup fotografij, na katerih naj bi bile domnevne belopolte žrtve nasilja temnopoltih. "Naša vladna politika je povsem proti temu, o čemer govorite," je povedal Ramaphosa, ko je Trump vztrajno kazal fotografije pobitih belopoltih Južnoafričanov in trdil, da se jim odvzema zemlja ter sekajo glave. Trditev, da nasilje prizadene vse, je Trump zavrnil in vztrajal, da se pobija le belce. Dodal je, da ZDA na žalost nimajo pravih novinarjev, ki bi poročali o tem.

Cyril Ramaphos
Foto: Kevin Lamarque/REUTERS

"Če bi res obstajal genocid nad afrikanskimi kmeti, lahko stavim, da ti trije gospodje danes ne bi bili tukaj z mano, vključno z mojim ministrom za kmetijstvo, ki ne bi bil del moje delegacije," je v odzivu dejal Ramaphosa, ki je imel v mislih belopolte člane svoje delegacije, v kateri sta bila tudi južnoafriška igralca golfa Retief Goosen in Ernie Els ter kmetijski minister njegove države John Henry Steenhuisen.

Steenhuisen je ob tem dejal, da splošni problem nasilja obstaja, zaradi česar računajo na pomoč ZDA. Dejal je tudi, da večina belopoltih kmetov želi ostati v Južni Afriki in ne beži nikamor.

Kot medtem poroča CNN, so bile skoraj vse teorije zarote, ki jih je Trump predstavil Ramaphosi, ovržene. CNN je pregledal podatke južnoafriške policije in ni našel nobenih dokazov o "belskem genocidu". Videoposnetek, ki ga je predvajal Trump, naj bi prikazoval na tisoče belih kmetov, pokopanih ob cesti - vendar je Ramaphosa dejal, da videoposnetka ni prepoznal in da ni dokazov, da bi prikazoval to, kar trdi Trump.

Današnje srečanje ameriškega in južnoafriškega predsednika je sicer precej spominjalo na ostro srečanje Trumpa in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. A za razliko od ukrajinskega predsednika Ramaphosa ni izgubil živcev in je ohranil mirno držo.

Predsednik Južne Afrike je Washington obiskal z namenom izboljšanja odnosov z ZDA, potem ko je Washington izgnal veleposlanika Pretorie in ukinil pomoč državi. Ameriški mediji navajajo, da je Trumpov vodja urada za vladno učinkovitost Elon Musk, ki je po rodu Južnoafričan, predsednika prepričal, da vlada Južne Afrike podpira nasilje proti belcem.

"Imam veliko prijateljev v Južni Afriki. Elon je Južnoafričan. Ampak ne bom ga omenjal. Elon je od tam, ampak ne bom govoril o njem," je dejal Trump in vztrajal, da ne ve, kako mu bo Ramaphosa pojasnil to, kar se dogaja. Ramaphosa je medtem nekajkrat ponovil, da se bodo o vsem lepo pogovorili kasneje za zaprtimi vrati.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »