
Raziskovalcem je uspelo posneti fotografijo izjemno redke vrste antilope.
Antilopa vrste Upemba lechwe (Kobus anselli) velja za enega najredkejših velikih sesalcev na svetu – ocenjujejo, da jih je ostalo manj kot sto. V raziskavi, pri kateri so antilopam sledili iz zraka na območju Kamalonda na jugu Demokratične republike Kongo, kjer so endemiti, pa so zabeležili zgolj deset osebkov.
Fotografija afriške "pozabljene antilope" je bila prvič objavljena ravno v trenutku, ko ta izmuzljiva žival drvi proti izumrtju, piše Guardian.
Čeprav je čreda prehitro oddrvela, da bi jo lahko v celoti posneli, se je ena antilopa za trenutek ustavila in pogledala proti znanstvenikom. To je Manuelu Webru z oddelka za raziskave in biološki monitoring narodnega parka Upemba omogočilo, da je na hitro posnel fotografijo.
Glede na znane podatke je to prva fotografija žive antilope Upemba lechwe, odkar je bila ta leta 2005 prepoznana kot podvrsta.
Antilopa se je ustavila za "dobesedno nekaj sekund," je povedal Weber. "Občutek je bil neverjeten. Noč pred tem sem komaj kaj spal, saj me je zelo skrbelo, da raziskave ne bomo mogli opraviti, da antilop ne bomo našli – v tem primeru bi bili odgovorni za izumrtje vrste," je opisal. Dodal je, da jih je gnala skrb, da bi jim uspelo posneti to fotografijo ter tako okrepiti zavedanje, potrebno za rešitev te vrste," je poudaril Weber.
Izjemno, da sploh še objavljajo
Ugotovitve, objavljene v African Journal of Ecology, predstavljajo prvo posodobitev podatkov o številčnosti te vrste v več kot 50 letih.
"To je vrsta tik pred izumrtjem," je poudaril Weber, vodilni avtor raziskave. "Že samo dejstvo, da sploh še obstajajo, je izjemno – a brez nujne zaščite bodo izginile."
Upemba lechwe velja za eno najredkejših velikih sesalcev na svetu in ji zaradi nezakonitega lova grozi izumrtje. Največja grožnja njihovi številčnosti je prav lov, je povedal Weber. "V začetku 70. let prejšnjega stoletja je bilo zabeleženo do 22.000 osebkov – to je bilo še preden je bila Upemba lechwe opisana kot samostojna vrsta. V zgodnjih 90. letih so meso več deset osebkov vsak teden vozili v Bukamo, največje mesto v regiji," je opisal
Weber sicer ne vidi težav v tem, da lokalni prebivalci pridobivajo meso iz narave, a to je mogoče le, če imamo vzdržno populacijo živali. "Vprašanje pa je – kako se vrniti do tja?" je poudaril Weber.
Avtorji raziskave pozivajo k nujnemu ukrepanju za zaščito zadnjih živali svoje vrste in upajo, da bo ta fotografija pripomogla k pozornosti in zbiranju sredstev za pozabljeno antilopo.
"Vedeli smo, da potrebujemo to fotografijo – sicer ne bi imeli nobene možnosti, da bi pritegnili medijsko pozornost. Po prvem dnevu sem bil popolnoma obupan, saj smo sicer naleteli na nekaj antilop vrste Upemba lechwe, a so bežale za svoje življenje, zato jih ni bilo mogoče ujeti v objektiv," je pojasnil Weber. "Naslednje jutro se je ena sama antilopa za trenutek ustavila – ravno dovolj dolgo, da sem pritisnil na sprožilec, preden je zbežala, tako kot ostale, ki smo jih opazili."
"Upamo, da bo ta podoba postala poziv k ukrepanju," dodaja Weber. "Ker je to morda naša edina priložnost, da rešimo to vrsto."
POSEBNI VIDEO: Kaj se dogaja ob koncu šolskega leta, ocenjevanj in učenja?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje